Metallityöväen Liitto

172 metalliliittolaista 105 kunnanvaltuustoon

10.04.2017

Kuntavaaleissa valittiin 105 kunnan valtuustoon 172 Metalliliiton jäsentä. Kuntavaalien vaalipäivä oli sunnuntai 9.4.2017 ja ennakkoäänestys toimitettiin 29.3. - 4.4.

Valituksi tulleista yli puolet on sosialidemokraatteja.

Valituksi tuli Sosialidemokraattisen Puolueen SDP:n listoilta 95 jäsentä, Vasemmistoliiton listoilta 62, Perussuomalaisten listoilta 10, Keskustan listoilta 3, Suomen Kommunistisen puolueen listoilta 1 sekä Haloo Vimpeli -yhteislistalta 1.

Eniten metalliliittolaisia valittiin Raaheen valtuustoon, johon pääsi 5 liiton jäsentä. 4 valtuutettuun päästiin Janakkalassa, Jokioisissa, Pyhäjärvellä, eRaisiossa ja Torniossa, 3 valtuutettuun Eurajoella, Nokialla, Outokummussa, Raaseporissa, Savonlinnassa, Siikajoella, Sodankylässä, Suonenjoella ja Uudessakaupungissa.

Ehdolla kuntavaaleissa oli ainakin 653 Metalliliiton jäsentä.

Valituksi tulleet Metalliliiton jäsenet aakkosjärjestyksessä kunnittain

(Tiedot oikeusministeriön vaalisivuilta; tulos perustuu alustavaan äänten laskentaan. Tietoja päivitetty 17.4.)

AKAA
Heli Einola-Virtanen, projektipäällikkö, Perussuomalaiset

ALAJÄRVI
Jukka-Pekka Matintupa, aluepäällikkö, SDP

ALAVIESKA
Ville Laitala, pintakäsittelijä, Perussuomalaiset

ESPOO
Kari Uotila, kansanedustaja, Vasemmistoliitto

EURA
Hannu Paavilainen, cnc-sorvaaja, SDP

EURAJOKI
Hannu Liimola, levyseppä-hitsaaja, SDP
Jani Rantanen, teollisuuden putkiasentaja, Perussuomalaiset
Esa Talasma, autosähköasentaja, SDP

FORSSA
Tomi Karlsson, särmääjä, pääluottamusmies, SDP (sit.)
Vesa Niininen, vaihetyöntekijä, SDP

HAAPAVESI
Tellervo Sirviö, elektroniikkatyöntekijä, Vasemmistoliitto

HANKO
Kirsi Nylund, merkonomi, SDP
Raili Peni, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
 

HARJAVALTA
Kai Kauramäki, valimomies, sulaton varaluottamusmies, SDP
Tapio Keinonen, työmies, Vasemmistoliitto

HATTULA
Antti Hämäläinen, työsuojeluvaltuutettu, SDP

HAUSJÄRVI
Jussi Rantanen, pääluottamusmies, lataaja, SDP

HEINOLA
Taisto Lehmusvuori, työteknikko, SDP
Sami Saarinen, levyseppähitsaaja, Perussuomalaiset

HOLLOLA
Kari Hyytiä, sopimusasintuntija, SDP

HONKAJOKI
Aulis Vehmasto, maalari, Perussuomalaiset

HYVINKÄÄ
Pasi Karttunen, sopimusasiantuntija, SDP 
Juhani Kouhia, ay-aktiivi, kaupunginvaltuutettu, Vasemmistoliitto

HÄMEENKYRÖ
Esa Järvenpää, autokorimekaanikko, SDP

IISALMI
Mika Kolehmainen, aluetoimitsija, SDP 

IKAALINEN
Jukka Mattila, levyseppä, Vasemmistoliitto

ILOMANTSI
Mika Purmonen, pääluottamusmies, Perussuomalaiset

IMATRA
Niina Malm, lastaaja, pääluottamusmies, SDP
Anssi Piirainen, metallimies, Vasemmistoliitto

ISOKYRÖ
Erkki Kuusikko, kunnallisneuvos, SDP
Matti Latvakoski, pääluottamusmies, SDP

JANAKKALA
Markus Heinämäki, asentaja-koneistaja, SDP
Kalevi Ilmarinen, kunnallisneuvos, eläkeläinen, SDP
Ari-Pekka Jaatinen, rakennus-/telinemies, Vasemmistoliitto
Piia Nylund, varastotyöntekijä, SDP

JOKIOINEN
Jukka Heinämäki, metallimies, Vasemmistoliitto
Petri Lehtonen, metallityöntekijä, Vasemmistoliiitto
Pauli Myllyoja, asentaja-koneistaja, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Charlotte Nummenranta, metallityöntekijä, varapääluottamusmies, Vasemmistoliitto

JYVÄSKYLÄ
Kari Kuusijoki, eläkeläinen, taksinkuljettaja, SDP

KAJAANI
Jouni Lämpsä, pääluottamusmies, hitsaaja, Vasemmistoliitto

KANGASALA
Jari Haaparanta, huoltoteknikko, plm, ts-vastaava, SDP
Seppo Talli, laitiosmies, Vasemmistoliitto

KARIJOKI
Pentti Haaranoja, metallimies, SDP

KARKKILA
Eino Hellstén, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Teemu Tuiskula, cnc-koneistaja, Vasemmistoliitto

KAUHAJOKI
Maria Pietari, särmääjä, Vasemmistoliitto

KEMINMAA
Helena Halttu, autosihteeri, Vasemmistoliitto
 

KEMIÖNSAARI / KIMITOÖN
Esko Antikainen, eläkeläinen/pensionär, Vasemmistoliitto/Vänsterförbundet
Bo Vilander, sähköasentaja/elmontör, SDP

KEMPELE
Keijo Alahuhtala, operaattori, varapääluottamusmies, SDP
Jouko Etelä, kiinteistökoordinaattori, SDP

KIRKKONUMMI
Tero Suominen, laadunvalvoja, SDP

KIURUVESI
Sami Piippo, levyseppähitsaaja, Vasemmistoliitto

KOKEMÄKI
Jari-Matti Välkkynen, työkaluhioja, Vasemmistoliitto

KOKKOLA
Esa Kant, koneasentaja, SDP
Petri Partanen, pääluottamusmies, SDP

KONNEVESI
Eeva-Liisa Korhonen, trukinkuljettaja, SDP

KOTKA
Kari Niininen, pääluottamusmies, SDP
Pirjo Tujula, levyseppä-hitsaaja, Vasemmistoliitto (sit.)

KUOPIO
Veijo Tirkkonen, pääluottamusmies, SDP

LAHTI
Reijo Savurinne, eläkeläinen, SDP

LAPPEENRANTA
Sanna Koskenranta, toiminnanjohtaja, yhteisöpedagogi amk,  SDP

LAUKAA
Tarmo Pekonen, koneasentajamestari, SDP

LEMI
Pekka Purtilo, pääluottamusmies, SDP

LEPPÄVIRTA
Antti Laitinen, puristaja/hioja, pääluottamusmies, SDP

LIEKSA
Eero Mustonen, puuseppä, cnc-koneistaja, SDP
 

LIMINKA
Eero Heikkinen, cnc-sorvaaja, pääluottamusmies, Vasemmistoliitto

LOIMAA
Veikko Ruohonen, eläkeläinen, SDP
 

LOPPI
Timo Perälä, valimotyöntekijä, pääluottamusmies, SDP

LOVIISA
Daniel Hannus, pääluottamusmies / huvudförtroendeman, SDP

MASKU
Tiina Hurme, levyseppä, Vasemmistoliitto 
Piia Werner-Backholm, koulunkäynninohjaaja, SDP

MIKKELI
Paavo Barck, eläkeläinen, SDP

MULTIA
Helena Kurvinen, hitsaaja, Vasemmistoliitto

MUURAME
Arto Liikanen, metallimies, pääluottamusmies, SDP

MÄNTTÄ-VILPPULA
Ilkka Jatkola, koneistaja, SDP

NAKKILA
Mervi Viinamäki,  hitsaaja, Vasemmistoliitto

NIVALA
Jani Ahlholm, työnjohtaja, SDP
Ari Kukkurainen, kaivosmies, SDP
 

NOKIA 
Seppo Kallio, kunnallisneuvos, Vasemmistoliitto
Mika Ovaskainen, pääluottamusmies, Vasemmistoliitto
Pauli Schadrin, asentaja, Suomen Kommunistinen Puolue

NOUSIAINEN
Raimo Kytömaa, toimitsija, Vasemmistoliitto

NÄRPIÖ
Roger Kronlund,  metallarbetare, SDP
Peter Sjökvist,  metallarbetare, SDP

ORIMATTILA
Jarkko Jokinen, koestaja, pääluottamusmies, SDP

OULAINEN
Jari Männikkö, kalibrointityöntekijä, pääluottamusmies, SDP

OUTOKUMPU
Pentti Jääskeläinen, eläkeläinen, SDP
Ilkka Mertanen, koneenasentaja, SDP
Timo Voutilainen, levyseppähitsaaja, Vasemmistoliitto (sit.)

PALTAMO
Kari Keränen, autoasentaja, Vasemmistoliitto

PARAINEN
Tom Lindholm, rörmontör, företagare, SDP
Karl Vidar Nyberg, pensionär, SDP

PARKANO
Veijo Niemensivu, työmies, Vasemmistoliitto
Antero Pihlajamäki, metallimies, Vasemmistoliitto

PEDERSÖRE
Viktor Kock, metallarbetare, studerande, SDP

PIEKSÄMÄKI
Arto Kärki, eläkeläinen, SDP

PIETARSAARI
Jaakko Koskela, metallityöntekijä, SDP

PIRKKALA
Rauno Lehtinen, jälkikäsittelijä, pääluottamusmies, Vasemmistoliitto

POMARKKU
Jari Jokinen, levyseppä, SDP
Olavi Leppänen, eläkeläinen, SDP

PORI
Jyrki Levonen, pääluottamusmies, SDP

PYHTÄÄ
Raimo Hokkanen, hitsaaja, eläkeläinen, SDP

PYHÄJÄRVI
Jouni Jussinniemi, työsuojeluvaltuutettu, Vasemmistoliitto
Juha Liuska, korjausmies, Suomen Keskusta
Martti Savolainen, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Asko Torssonen, koneasentaja, SDP

RAAHE
Risto Heinonen, asentaja, Vasemmistoliitto
Joni Lackström, käyttömies, Vasemmistoliitto
Matti Nikula, ravitsemustyöntekijä, luottamusmies, Vasemmistoliitto
Asser Siuvatti, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Pirkko Valtanen, elektroniikkatyöntekijä, pääluottamusmies, SDP

RAASEPORI, RASEBORG
Ulf Heimberg, utbildare/kouluttaja, SDP
Reija Mettovaara, hioja, työsuojeluvaltuutettu, SDP
Sanna Sipola, raaka-ainevaraston hoitaja, työsuojeluvaltuutettu, SDP

RAISIO
Juha Jormanainen, pääluottamusmies, Vasemmistoliitto
Janne Laulumaa, elektroniikkatyöntekijä, pääluottamusmies, SDP
Tapio Soiniitty, ajoneuvoasentaja, Perussuomalaiset
Jyrki Yrttiaho, ay-toimitsija, eläkeläinen, Vasemmistoliitto

RAUMA
Marko Iltanen, pääluottamusmies, SDP

RIIHIMÄKI
Ari Ruottinen, työkaluhioja, varapääluottamusmies, SDP
Kari Vilkman, eläkeläinen, SDP

RUSKO
Jorma Rand, pääluottamusmies, levyseppähitsaaja, Vasemmistoliitto

SAARIJÄRVI
Sami Tuominen, robotinkäyttäjä, pääluottamusmies, SDP

SASTAMALA
Jarkko Mäkipää, vaihetyöntekijä, SDP
Reino Sivonen, eläkeläinen, SDP

SAUVO
Pertti Niemelä, nc-koneistaja, Vasemmistoliitto

SAVONLINNA
Olli-Pekka Kristiansson, koneasentaja, SDP
Markku Nousiainen, eläkeläinen, SDP
Olli Sironen, eläkeläinen, SDP

SIIKAINEN
Anneli Lahtinen, työehtosihteeri, SDP
Katja Vettenranta, valimotyöntekijä, SDP

SIIKAJOKI
Keijo Mustonen, polttoleikkaaja, Suomen Keskusta
Risto Niemelä, asentaja, Perussuomalaiset
Sami Nyman, käyttömies, Vasemmistoliitto

SODANKYLÄ
Ville Häkkinen, korjaamon esimies, Perussuomalaiset
Juha Karppinen, prosessinhoitaja, Vasemmistoliitto
Janni Salmela, kuljettaja, Vasemmistoliitto

SUONENJOKI
Timo Lahtinen, alihankintavastaava, työnjohtaja, SDP
Hannu Matilainen, levyseppä-hitsaaja, SDP
Kimmo Turkki, jigihitsaaja, Vasemmistoliitto (sit.)

SÄKYLÄ
Juha Nummela, kunnallisneuvos, SDP
Matti Numminen, aluetoimitsija, Vasemmistoliitto

TAIVALKOSKI
Urpo Kortetjärvi, eläkeläinen, SDP

TAMPERE
Jukka Gustafsson, kansanedustaja, SDP
Ilpo Sirniö, logistiikkatyöntekijä, SDP

TEUVA
Hannu Aho, tuotantotyöntekijä, Vasemmistoliitto

TORNIO
Merja Aalto, vuorottaja, Vasemmistoliitto 
Toni Keränen, pääluottamusmies, Vasemmistoliitto (sit.)
Olavi Parkkila, varastotyöntekijä, Vasemmistoliitto
Mari Tuomaala, materiaalisiirron valvoja, SDP

TURKU
Sauli Saarinen, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Johannes Yrttiaho, tiedottaja, Vasemmistoliitto

ULVILA
Pertti Kurppa, eläkeläinen, SDP
Kimmo Ruotsalainen, asentaja, SDP

UUSIKAUPUNKI
Antti Haapavuori, putkiasentaja, eläkeläinen, SDP
Jaana Packalen, toimistonhoitaja, SDP
Mauri Partanen, pääluottamusmies, Vasemmistoliitto

VALKEAKOSKI
Kari Helenius, tarkastaja, pääluottamusmies, SDP
Esko Laakso, eläkeläinen, Vasemmistoliitto

VARKAUS
Risto Eklund, putkiseppä , Vasemmistoliitto
Sini Vainio, tarkastaja, varapääluottamusmies, SDP

VEHMAA
Saila Kaattari, hitsaaja, Vasemmistoliitto

VIMPELI
Pasi Sova, metallimies, Yhteislista Haloo Vimpeli

VESILAHTI
Ari Perämaa, sähköasentaja, Perussuomalaiset

YLIVIESKA
Ahti Törmälä, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
Jouko Ylimäki, eläkeläinen, Suomen Keskusta

YLÖJÄRVI
Heidi Koivisto, elektroniikkatyöntekijä, pääluottamusmies, SDP

YPÄJÄ
Vesa Oja, pääluottamusmies,Vasemmistoliitto

ÄHTÄRI
Tapio Järvinen, metallimies, SDP

ÄÄNEKOSKI
Eila Nurmi, tekninen avustaja, eläkeläinen, Vasemmistoliitto
 

Jos olet Metalliliiton jäsen ja olet tullut valituksi kunnanvaltuustoon, eikä nimesi ole listalla tai huomaat muuta korjattavaa, ilmoita sähköpostilla osoitteeseen ahjo@metalliliitto.fi

Lähde: Oikeusministeriön vaalisivut ja Metalliliiton kotisivuille kerätty lista ehdokkaina olleista jäsenistä.

« Uutislistaukseen